Праћење и вредновање
Праћење спровођења Плана развоја подразумева процес прикупљања и обраде података са циљем праћења напретка у достизању приоритетних циљева мерено показатељима учинка који су дефинисани на нивоу приоритетних циљева и мера Плана развоја.
За разлику од праћење спровођења Плана развоја који представља континуирани процес током читавог периода за који се План развоја доноси, вредновање Плана развоја подразумева коришћење прикупљених података које су резултат праћења спровођења Плана развоја, како би се оценила релевантност, ефикасност, ефективност, одрживост и крајњи ефекат реализованих мера садржаних у Плану развоја, а све то у циљу преиспитивања и унапређења Плана развоја, односно утврђивања потребе за његовом ревизијом.
Преглед и анализа постојећег стања
Анализа постојећег стања представља први корак у изради Нацрта Плана развоја АП Војводине 2023-2030. године. Њен основни циљ је свеобухватно, објективно и на поузданим подацима засновано сагледавање затеченог стања развоја.
Анализа стања је израђена је од стране стручног тима са богатим искуством у реализацији сличних пројеката и експертизом из области економског и друштвеног развоја, инфраструктуре и заштите животне средине.
Додатни извор верификације израђене анализе стања представљао је процес јавних консултација са заинтересованим странама, у коме су учествовали представници свих релевантних организација цивилног друштва, струковних удружења и научно-истраживачких организација, као и представници јавне управе, укључујући и органе покрајинске и државне управе.
Преглед и анализа постојећег стања представља основ за следећи корак у процесу израде Плана развоја АП Војводине, а то је дефинисање визије и приоритетних циљева, као и мера за постизање задатих циљева.
Друштвени развој покрива теме из области социјалне политике, социјалне заштите, образовања, иновација, науке, здравства, омладинске политике, спорта, културе, демографије, равноправности полова, националних мањина и др.
Заштита животне средине покрива теме: управљање отпадом, квалитет воде, квалитет земљишта, квалитет ваздуха, заштићена природна добра, бука у животној средини итд.
Економски развој покрива теме из области привреде, туризма, малих и средњих предузећа и предузетништва, пољопривреде и руралног развоја, иновација, науке, дигитализације, паметне специјализације итд.
Инфраструктура покрива теме из области енергетике, обновљивих извора енергије, саобраћајне инфраструктуре, телекомуникација, урбаног развоја, електроенергетског сектора, ИКТ итд.