up arrow

Početak strane

Usvojen Plan razvoja APV do 2030. godine

Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine, na 22. sednici, održanoj 19. aprila 2023. godine, usvojila je Plan razvoja Autonomne pokrajine Vojvodine od 2023. do 2030. godine.

Plan razvoja APV predstavlja hijerarhijski najvažniji strateški dokument razvoja do 2030. godine, koji definiše razvojne ciljeve u svim oblastima društvenog života, kao i mehanizme i odgovornosti za njihovo ostvarivanje. Prioritetni ciljevi Plana razvoja integrisani su u četiri pravca: ekonomski, društveni i infrastrukturni razvoj, kao i zaštitu životne sredine.

Sa izradom Plana razvoja Vojvodine započeto je još 2020. godine. U samom procesu izrade Plana razvoja AP Vojvodine učestvovalo je 1.712 direktno uključenih lica i 48 različitih institucija, organizacija i privrednih društava.

Nosilac izrade ovog strateškog dokumenta je Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike, a proces izrade je koordinirala Razvojna agencija Vojvodine. O navedenom planskom dokumentu održana je sveobuhvatna javna rasprava u četiri grada, Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Sremskoj Mitrovici.

Cilj donošenja pokrajinske skupštinske odluke o Planu razvoja je definisanje efikasnog modela organizacije i koordinacije razvojnih politika AP Vojvodine i utvrđivanje optimalnih rešenja za prevazilaženje zatečenih razvojnih problema, kao i unapređenje društveno-ekonomskog položaja svih građana u Vojvodini. Plan razvoja Vojvodine je najvažniji sveobuhvatni planski dokument AP Vojvodine. Plan razvoja AP Vojvodine usvajanjem u Skupštini Vojvodine postaje punovažan i obavezujući dokument za pokrajinsku upravu i lokalnu samoupravu.

Pregled i analiza postojećeg stanja

Analiza postojećeg stanja je prvi korak u izradi Nacrta Plana razvoja AP Vojvodine 2023-2030. godine. Njen osnovni cilj je sveobuhvatno, objektivno i na pouzdanim podacima zasnovano sagledavanje zatečenog stanja razvoja.

Analitičke podloge za analizu stanja izrađene su od strane stručnog tima sa bogatim iskustvom u realizaciji sličnih projekata i ekspertizom iz oblasti ekonomskog i društvenog razvoja, infrastrukture i zaštite životne sredine. Dokument Plan razvoja sadrži najvažnije nalaze analize stanja u okviru svakog od četiri razvojna pravca.

Dodatni izvor verifikacije izrađene analize stanja predstavljao je proces javnih konsultacija sa zainteresovanim stranama, u kome su učestvovali predstavnici svih relevantnih organizacija civilnog društva, strukovnih udruženja i naučno-istraživačkih organizacija, kao i predstavnici javne uprave, uključujući i organe pokrajinske i državne uprave.

Pregled i analiza postojećeg stanja rađena na osnovu analitičkih podloga predstavljala je osnov za definisanje vizije i prioritetnih ciljeva, kao i mera za postizanje zadatih ciljeva.

 


Društveni razvoj pokriva teme iz oblasti socijalne politike, socijalne zaštite, obrazovanja, inovacija, nauke, zdravstva, omladinske politike, sporta, kulture, demografije, ravnopravnosti polova, nacionalnih manjina i dr.

 


Zaštita životne sredine pokriva teme: upravljanje otpadom, kvalitet vode, kvalitet zemljišta, kvalitet vazduha, zaštićena prirodna dobra, buka u životnoj sredini itd.

 

 


Ekonomski razvoj pokriva teme iz oblasti privrede, turizma, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, poljoprivrede i ruralnog razvoja, inovacija, nauke, digitalizacije, pametne specijalizacije itd.

 

 


Infrastruktura pokriva teme iz oblasti energetike, obnovljivih izvora energije, saobraćajne infrastrukture, telekomunikacija, urbanog razvoja, elektroenergetskog sektora, IKT itd.

 

 


 

Vizija i ciljevi