up arrow

Početak strane

Izrada Plana razvoja APV 2022-2030. u završnoj fazi – Poziv građanima da se uključe u konsultacije

Proces izrade Plana razvoja AP Vojvodine 2022-2030. godine ušao je u završnu fazu kada se definišu razvojni ciljevi i mere grupisani u četiri oblasti:

1. Interkulturalna Vojvodina po meri građana

2. Vojvodina – mesto visokog životnog standarda

3. Digitalna i prostorno povezana Vojvodina i

4. Zelena Vojvodina otporna na klimatske promene.

U okviru ovih oblasti definisano je ukupno 12 ciljeva, a svaki cilj prati niz mera koje je potrebno preduzeti da bi se postavljeni cilj ispunio.

Predlozi su nastali kao rezultat rada tematskih radnih grupa u kojima su učestvovali predstavnici državnih i pokrajinskih organa, predstavnici udruženja i drugih organizacija civilnog društva, naučno-istraživačke i druge organizacije, ekonomsko-socijalni partneri i predstavnici privrednih subjekata.

Javne konsultacije traju od 18. oktobra do 1. novembra 2022. godine.

Kao i do sada, svi građani i građanke pozvani su da se uključe u konsultativni proces i daju svoje konstruktivne predloge i sugestije.

Ciljeve i mere sa obrascima za komentarisanje možete pronaći na ovde.



Pregled i analiza postojećeg stanja

Analiza postojećeg stanja je prvi korak u izradi Nacrta Plana razvoja AP Vojvodine 2023-2030. godine. Njen osnovni cilj je sveobuhvatno, objektivno i na pouzdanim podacima zasnovano sagledavanje zatečenog stanja razvoja.

Analitičke podloge za analizu stanja izrađene su od strane stručnog tima sa bogatim iskustvom u realizaciji sličnih projekata i ekspertizom iz oblasti ekonomskog i društvenog razvoja, infrastrukture i zaštite životne sredine. Dokument Plan razvoja sadrži najvažnije nalaze analize stanja u okviru svakog od četiri razvojna pravca.

Dodatni izvor verifikacije izrađene analize stanja predstavljao je proces javnih konsultacija sa zainteresovanim stranama, u kome su učestvovali predstavnici svih relevantnih organizacija civilnog društva, strukovnih udruženja i naučno-istraživačkih organizacija, kao i predstavnici javne uprave, uključujući i organe pokrajinske i državne uprave.

Pregled i analiza postojećeg stanja rađena na osnovu analitičkih podloga predstavljala je osnov za definisanje vizije i prioritetnih ciljeva, kao i mera za postizanje zadatih ciljeva.

 


Društveni razvoj pokriva teme iz oblasti socijalne politike, socijalne zaštite, obrazovanja, inovacija, nauke, zdravstva, omladinske politike, sporta, kulture, demografije, ravnopravnosti polova, nacionalnih manjina i dr.

 


Zaštita životne sredine pokriva teme: upravljanje otpadom, kvalitet vode, kvalitet zemljišta, kvalitet vazduha, zaštićena prirodna dobra, buka u životnoj sredini itd.

 

 


Ekonomski razvoj pokriva teme iz oblasti privrede, turizma, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, poljoprivrede i ruralnog razvoja, inovacija, nauke, digitalizacije, pametne specijalizacije itd.

 

 


Infrastruktura pokriva teme iz oblasti energetike, obnovljivih izvora energije, saobraćajne infrastrukture, telekomunikacija, urbanog razvoja, elektroenergetskog sektora, IKT itd.

 

 


 

Vizija i ciljevi