up arrow

Početak strane

PROŠIRENE TEMATSKE RADNE GRUPE ZA PRIPREMU, SPROVOĐENJE, PRAĆENJE I IZVEŠTAVANJE O REALIZACIJI PLANA RAZVOJA AP VOJVODINE 2022-2030. GODINE

Na sednici održanoj 22. decembra 2021. godine, Koordinaciono telo donelo je Odluku o izmenama i dopunama Odluke o obrazovanju tematskih radnih grupa za pripremu, sprovođenje, praćenje i izveštavanje o realizaciji Plana razvoja AP Vojvodine 2022-2030. godine, kojom je proširen sastav članova tematskih radnih grupa.

U rad tematskih radnih grupa, pored predstavnika pokrajinskih sekretarijata, formalno su uključeni i predstavnici Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta, Razvojne agencije Vojvodine, Unije poslodavaca Vojvodine, JVP „Vode Vojvodine“, Klaster transporta i logistike Vojvodine, kao i organizacije civilnog društva.

Radne grupe su deo institucionalne infrastrukture čiji je osnovni zadatak da aktivno učestvuje u svim fazama procesa izrade ovog dokumenta, da zajednički definiše predloge ključnih razvojnih ciljeva i mera i da učestvuje u procesu javnih konstulacija i izradi izveštaja.

Odluku možete videti ovde.

            

Pregled i analiza postojećeg stanja

Analiza postojećeg stanja je prvi korak u izradi Nacrta Plana razvoja AP Vojvodine 2023-2030. godine. Njen osnovni cilj je sveobuhvatno, objektivno i na pouzdanim podacima zasnovano sagledavanje zatečenog stanja razvoja.

Analitičke podloge za analizu stanja izrađene su od strane stručnog tima sa bogatim iskustvom u realizaciji sličnih projekata i ekspertizom iz oblasti ekonomskog i društvenog razvoja, infrastrukture i zaštite životne sredine. Dokument Plan razvoja sadrži najvažnije nalaze analize stanja u okviru svakog od četiri razvojna pravca.

Dodatni izvor verifikacije izrađene analize stanja predstavljao je proces javnih konsultacija sa zainteresovanim stranama, u kome su učestvovali predstavnici svih relevantnih organizacija civilnog društva, strukovnih udruženja i naučno-istraživačkih organizacija, kao i predstavnici javne uprave, uključujući i organe pokrajinske i državne uprave.

Pregled i analiza postojećeg stanja rađena na osnovu analitičkih podloga predstavljala je osnov za definisanje vizije i prioritetnih ciljeva, kao i mera za postizanje zadatih ciljeva.

 


Društveni razvoj pokriva teme iz oblasti socijalne politike, socijalne zaštite, obrazovanja, inovacija, nauke, zdravstva, omladinske politike, sporta, kulture, demografije, ravnopravnosti polova, nacionalnih manjina i dr.

 


Zaštita životne sredine pokriva teme: upravljanje otpadom, kvalitet vode, kvalitet zemljišta, kvalitet vazduha, zaštićena prirodna dobra, buka u životnoj sredini itd.

 

 


Ekonomski razvoj pokriva teme iz oblasti privrede, turizma, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, poljoprivrede i ruralnog razvoja, inovacija, nauke, digitalizacije, pametne specijalizacije itd.

 

 


Infrastruktura pokriva teme iz oblasti energetike, obnovljivih izvora energije, saobraćajne infrastrukture, telekomunikacija, urbanog razvoja, elektroenergetskog sektora, IKT itd.

 

 


 

Vizija i ciljevi